Mýty a fakta

V následujících informacích se podíváme na různé mýty, které kolují o wolframových prstenech a také další fakta.

Jsou wolframové prsteny neprůstřelné?

wolframové prsteny neprůstřelnostPrsteny z wolframu jsou opravdu extrémně odolné, takže byste mohli získat dojem, že jsou prostě nezničitelné. Je pravda, že karbid wolframu je nejtvrdší kov na světě a také jej nelze v podstatě poškrábat. Existuje však několik nevýhod s , kterými je třeba počítat.

Většina super tvrdých materiálů je také křehká. To je také důvod proč se diamanty mohou pouze řezat a následně upravovat a wolframový prsten se nikdy nepoškrábe, ale při pádu na tvrdou podlahu se může rozbít.

Právě z tohoto důvodu se mluví o karbidu wolframu, tedy přidání uhlíku, který má právě zlepšit jeho křehkost. I v tomto stavu však při určitých podmínkách může být nárazem na tvrdý povrch poškozen. Ve většině případů se však prsten spíše odrazí bez jakéhokoliv poškození.

Tato vlastnost však může být v některých situacích výhodou. Např. při autonehodě se klasický prsten může zdeformovat, čímž brání průtoku krve do prstu a ten může být následně amputován. U wolframových prstenů, buď odolají bez jakékoliv deformace vysokému tlaku, nebo se roztříští.

Je možné do wolframových prstenů rýt?

Ano je to možné i když díky jejich tvrdosti je k tomu nutný speciální laser. Cena za rytí je tak vyšší než u běžných materiálů jako je zlato, stříbro, ocel či titan. Výhodou je samozřejmě trvanlivost tohoto rytí, které zůstává stále stejné i po mnoha letech.

Wolframové prsteny nelze v případě nehody odstranit

Ve skutečnosti pokud máte wolframový prsten, jde o nejbezpečnější šperk na světě. Vzhledem k tvrdosti karbidu wolframu, která je vyšší než u ostatních materiálů se prsten nedeformuje a může vám tak i zachránit prst.

Pro případ, že je nutné wolframový prsten sundat např. v nemocnici, existují způsoby jak to provést bez nutnosti amputace. Právě odolnost wolframových prstenů se zasloužila také o hlášku "pokud by se ženil Superman, bude mít wolframový prsten".

Wolframové prsteny neobsají nikl

alergie na niklVe skutečnosti wolframové prsteny nejsou vyrobeny z čistého wolframu. Čistý wolfram je ve své přírodní podobě ruda, která se nedá leštit do nějakého lesku, jak je to u šperků vyžadováno. Karbid wolframu vzniká při extrémně vysoké teplotě, kdy se dohromady spojují kromě wolframu a uhlíku také další práškové přísady. Výsledkem je pak nádherný leštěný a extrémně odolný wolframový prsten.

Nikl se přidává v opravdu malém množství, neboť může způsobovat nechtěnou změnu barvy prstenu. Obsažené množství je tak malé, že jejich nošení nečiní problém ani osobám s alergiemi.